Обговорення актуальних проблем, нові навички та знайомства

Ліга мусульманок України провела семінар з особистісного зростання

В останні дні 2020 року Ліга мусульманок України організувала в Києві семінар особистісного зростання для дівчат-підлітків.

 

Ліга мусульманок України провела семінар з особистісного зростання— Ми вже давно зрозуміли, що дівчата-мусульманки, особливо в підлітковому віці, потребують таких семінарах, — каже заступниця голови ЛМУ Ольга Фриндак. — Проводячи такі заходи, ми одночасно досягаємо кількох цілей. По-перше, дівчата-підлітки з різних міст України мають можливість познайомитись одна з одною; по-друге, ми ретельно підходимо до освітньої частини семінару, даємо дівчатам певні практичні навички; по-третє, організовуємо їх спільне дозвілля, даємо почуття колективної роботи.

 

Семінар зібрав 35 юних мусульманок з Одеси, Харкова, Дніпра, Києва та Київської области. Через карантинні обмеження учасниці з кількох інших міст приїхати не змогли. Зазвичай Ліга мусульманок України проводить такі семінари двічі на рік, але цього року такої можливости не було.

 

Ліга мусульманок України провела семінар з особистісного зростання— Тому ми вирішили розширити програму семінару до трьох днів, — розповідає Ольга Фриндак. — Щоб встигнути дати нашим підліткам більше інформації та більше спільного часу. А ще запланували на третій день провести їм екскурсію.

 

Програма справді була дуже насичена. Хафіз Корану з Ісламського культурного центру Києва шейх Хайдер аль-Хадж провів лекцію про морально-етичні якості мусульман, взявши за основу приклад Мар’ям, матері пророка Іси (мир йому).

 

Темою лекції шейха Тарика Сархана стали докази існування Бога. Сама подача була нестандартна: лектор запропонував подумати над відповіддю на питання: «Якщо Всевишній — Творець, то хто створив Його самого?» Частина його виступу була присвячена особливостям заклику до Ісламу в наші дні.

 

Перша українська хафіза Віра Фриндак говорила з учасницями семінару про Коран, провела дискусію та кілька практичних занять із вивчення Священної Книги.Ліга мусульманок України провела семінар з особистісного зростання

 

Для дівчат також відбувся майстер-клас з основ графічного дизайну. Викладач Маргарита Бодрецька розповіла про основи дизайну, безплатні додатки, що допоможуть почати вивчення цієї галузі, показала приклади, як правильно добирати стилі, які інструменти використовувати, щоб створити картинку, графічну презентацію.

 

— Зазвичай ми в рамках таких семінарів намагаємося порушити якісь гострі питання, що турбують підлітків. Намагаємося проговорити це з ними, допомогти їм розкритися, щоб разом знайти рішення. У підлітковому віці це дуже актуально, — каже Ольга Фриндак. — У попередні роки ми вигадували різні формати, залучали фахівців, психологів. Цього року вирішили провести такі собі обговорення в гуртках. Назвали — «Між нами, дівчатами».

 

Анастасія Радовелюк, магістр шаріатського права, стала головною модераторкою неформальної дискусії. Головна її тема — «Харам і халяль»: учасниці обговорювали питання дозволеного й недозволеного, бажаного й небажаного, з погляду шаріату. Звичайно, передусім порушували проблеми, що з ними дівчата-підлітки регулярно стикаються в період дорослішання.

 

Учасниці не тільки ділилися думками, а й провели дебати. Розділившись на дві команди, вони намагалися обстоювати протилежні погляди на порушені теми: про захоплення соціальними мережами, негативні явища в молодіжному середовищі, зокрема вживання алкогольних напоїв, куріння тощо.

 

Останній день семінару присвятили корисному та пізнавальному дозвіллю. Дівчата змогли відвідати Музей науки в Києві. Протягом двох годин вони спершу проходили квест, спеціально розроблений для них гідами музею, а потім ходили залами та самостійно вивчали, пробували представлені експонати з аудіо- та відеопоясненнями.

 

За словами Ольги Фриндак, у попередні роки на такі семінари приїжджало до 50 учасниць з усієї країни:

 

— Звісно, карантин цього року змусив нас коректувати плани. Але ми задоволені, що змогли провести цей семінар, бо онлайн не може замінити безпосереднього живого спілкування. Для нас важливо говорити з цим дівчатами віч-на-віч, а їм важливо бачити й чути нас так само.

 

Слова організаторів підтверджують і самі учасниці: семінар дав їм можливість обговорити актуальні проблеми, ставши добрим підсумком «карантинного» року.

Лігу мусульманок України очолила кримська татарка

Лігу мусульманок України очолила кримська татарка

Лігу мусульманок України очолила кримська татаркаНа початку тижня до Києва з’їхалися активістки з різних міст України, що свого часу об’єдналися в провідну українську організацію послідовниць Ісламу — Лігу мусульманок України (ЛМУ). Причина поважна: завершується рік, отже час підбити підсумки роботи, провести ревізію планів і програм, поділитися напрацюваннями й розповісти про успіхи, проаналізувати причини невдач. Утім, невдач у діяльності Ліги попри несприятливі умови цього року взагалі не було: мусульманки блискавично зреагували на нові обставини — оголошену пандемію та карантинні обмеження — і реалізовували багато своїх проєктів в онлайн-форматі. Про це в понеділок, 21 грудня, йшлося на звітно-виборчий конференції ЛМУ.

 

Відповідно до статуту організації, на конференції переобрали голову організації на наступний період: нею стала голова ГО «Ана Юрт», активістка запорізької ГО «Сафія», мати трьох дітей, філолог за освітою Ніяра Мамутова. Суспільно-значуща діяльність пані Ніяри та очолюваної нею організації дають усі підстави сподіватися, що Ліга не збавить досягнутих під орудою попередньої голови, Ольги Фриндак, обертів і тільки посилить свою роботу, зокрема в царині співпраці з іншими громадськими організаціями та об’єднаннями.

 

Серед напрямків роботи Ліги — освітній та культурно-просвітницький, налагодження міжкультурного, міжетнічного та міжрелігійного діалогу заради мира та злагоди в суспільстві, благі справи милосердя, добродійности, захист довкілля, захист прав, у тому числі совісти, релігії самих мусульманок. Наприклад, саме завдяки наполегливим й послідовним зусиллям Ліги мусульманок України вдалося добитися скасування дискримінаційної заборону фотографуватися на документі в хіджабах. Це — велика перемога: перемога духовности над бездуховністю, перемога здорового глузду над бюрократією, перемога чести й гідности над топтанням прав людини. І якби навіть за весь час існування Ліги це було єдиним її досягненням — цим можна пишатися. Але крім цього активістки ЛМУ у різних областях України реалізують велику кількість програм та проєктів, і кожен із них ґрунтується на принципах духовности, взаємодопомоги, відкритости, поваги та толерантного співіснування, співпраці з іншими громадськими організаціями та громадами, розказує пані Фриндак.

 

Лігу мусульманок України очолила кримська татаркаІ справді, навіть цього складного року активістки Ліги не припиняли доброчинности: готували гарячі обіди й годували людей, що не мають даху над головою — незалежно від національности чи релігії; збирали кошти й речі для незахищених категорій: самотніх, людей з інвалідністю, літніх людей і багатодітних родин. Не лишилися мусульманки осторонь біди українців, що втратили житло через масштабні пожежі в різних регіонах: надсилали постраждалим найпотрібніші речі, продукти, одяг і питну воду. Не припиняли надавати допомогу інтернатним закладам для дітей і для дорослих, хоспісам тощо.

 

У 2020-му список адрес, де чекають допомоги, поповнили й кризові центри для жертв домашнього насильства: мусульманки збирали й передавали потрібні речі, продукти, засоби догляду, літературу, а також санітайзери та власноруч пошиті багаторазові маски з натуральних матеріалів.

 

Не припинила Ліга мусульманок України освітню та просвітницьку діяльність: лекції, круглі столи, тренінги й семінари відбувалися в онлайн-режимі. На думку Ольги Фриндак, така форма не втратить актуальности:

 

— Коли, іншааллаг, мине небезпека й ми повернемося до звичного життя без якихось карантинних обмежень, такий формат просвітницької та освітньої роботи, як онлайн-конференції з різних питань залишиться разом із заходами офлайн. Адже вони мають і позитивні сторони: це дозволяє не тільки значно розширити коло учасниць, що матимуть змогу, перебуваючи в найвіддаленіших куточках країни, брати участь в обговоренні важливих для мусульманок питань чи в навчальних програмах, не покидаючи місця проживання, не витрачаючи дорогоцінний час, а потім зможуть повернутися до якихось моментів, переглянувши запис події. Але, звичайно, ніщо не замінить цінности живого спілкування — тож, як Бог дасть, сподіваємося відновити такі заходи й зустрічі в реальному просторі.

Гімназисти Києва та Харкова отримали в подарунок від Ліги мусульманок книгу «Мухаммад і ти»

Гімназисти Києва та Харкова отримали в подарунок від Ліги мусульманок книгу «Мухаммад і ти»

Ліга мусульманок України зробила подарунок юним мусульманам — учням гімназій «Наше майбутнє» в Києві та Харкові. Кожен гімназист отримав видану цьогоріч з ініціативи ЛМУ книгу Аліни Мартинової «Мухаммад і ти», ілюстровану роботами художниці Тетяни Юшиної.Гімназисти Києва та Харкова отримали в подарунок від Ліги мусульманок книгу «Мухаммад і ти»

 

За словами голови Ліги мусульманок України Ольги Фриндак, діти виявили щире зацікавлення книгою.

 

— На заняттях з етики ми вирішили не лише подарувати книгу, а й влаштувати певну презентацію, тож ознайомили учнів 1–6 класів із книгою, розповіли про те, як виникла ідея її створення, яку мету переслідували автори, в чому її цінність, і відповідали на запитання дітей. Сказати, що вони зраділи подарунку — нічого не сказати. Треба було бачити сяючі очі, захват, висловлений з дитячою безпосередністю, радісні вигуки! Діти дякували, кидалися з обіймами, тут же починали читати й розглядати малюнки, деякі навіть сперечалися одне з одним, хто швидше не лише прочитає книгу, а й правильно виконає завдання й дасть без похибок відповіді на питання, що містяться після кожного розділу, — ділиться пані Ольга. Гімназисти Києва та Харкова отримали в подарунок від Ліги мусульманок книгу «Мухаммад і ти»

 

«Мухаммад і  ти» — це не просто адаптований до дитячого сприйняття життєпис Пророка (мир йому і благословення), а якоюсь мірою збірник історії, що розвиває мислення, спонукає дитину до роздумів, учить аналізувати, міркувати.

 

Наприклад, один із розділів пояснює важливість наслідування Пророка (мир йому і благословення), а також містить нагадування про те, що Іслам — це не тільки молитви, а саме життя. У книжці можна прочитати й деякі жарти Мухаммада (мир йому і благословення) — вони ніколи не були образливі, а завжди дотепні.

Гімназисти Києва та Харкова отримали в подарунок від Ліги мусульманок книгу «Мухаммад і ти»

 

На останніх сторінках книги опубліковано твори переможців конкурсу «Лист Пророкові», що його провела 2019 року Ліга мусульманок України. Це вірш 15-річного Імрана Умерова кримськотатарською мовою, україномовні поезії Медини Арифової, Саміри Сахібудін та Соліхи Темірової — юним поетесам на момент написання творів було по 12 років.

 

За словами голови ЛМУ Ольги Фриндак, книжку вже розіслали в ісламські культурні центри Києва, Одеси, Винниці, Запоріжжя, Харкова, Львова, Сум, Дніпра, Чернівців, Сєвєродонецька, Кам’янського. Тож юні читачі в цих містах також матимуть змогу більше дізнатися про постать пророка Мухаммада (мир йому і благословення).